سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

بتن خود تراکم

بتن خودتراکم

استفاده گسترده بتن در انواع پروژه‌های ساختمانی سبب شده است که گونه‌های مختلفی از آن تولید شوند و در دسترس ما قرار بگیرند. امروزه می‌توانیم با توجه به نیاز پروژه و شرایط اقلیمی منطقه، بهترین نوع بتن را انتخاب کنیم و به کار بگیریم.

بتن خود تراکم یکی از انواع نسبتا جدید این محصول شگفت‌انگیز است که ویژگی‌های منحصر به فرد و جذابی دارد. پروسه اجرای این نوع بتن بسیار ساده‌تر از سایر رقبا است و می‌تواند برای سال‌های طولانی مقاومت خود را حفظ کند. با این حال پیش از خرید این محصول باید به طور کامل با ویژگی‌های آن آشنا باشیم.

بتن خود تراکم چیست؟

پیش از بررسی هر کدام از ویژگی‌های این محصول، ابتدا باید با ماهیت آن آشنا شویم. بتن خود تراکم یا Self-Consolidating Concrete نوعی بتن آماده است. SCC دارای سیالیت بالایی است و بدون نیاز به هیچ نوع فشار مکانیکی، به صورت خود به خود متراکم می‌شود. در واقع این بتن با وزن خود در قالب جاری می‌شود و نیازی به استفاده از دستگاه‌های ویبراتور نیست.

بتن خود متراکم scc اولین بار در دهه 1980 توسط ژاپنی‌ها اختراع شد و به سرعت در سایر کشورهای جهان نیز مورد استفاده قرار گرفت. در طی سال‌های اخیر شاهد استفاده گسترده این محصول در ایران هستیم.

انواع خودتراکم بتن یزد جزو محبوب‌ترین متریال‌های عمرانی در این استان محسوب می‌شوند. این متریال معمولا در فضاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دسترسی به محل بتن‌ریزی سخت باشد یا امکان ویبره کردن بتن وجود نداشته باشد.

بتن خودتراکم چیست

ویژگی‌های بتن خود تراکم

حالا که با تعریف بتن خود تراکم آشنا هستیم، باید ویژگی‌های آن را نیز بشناسیم. به طور کلی این بتن با مقاومت بالا معمولا با سه ویژگی اصلی شناخته می‌شود. در واقع همین ویژگی‌ها هستند که سبب استفاده بی‌شمار از این متریال می‌شوند. در ادامه این خواص بتن خود تراکم را بررسی می‌کنیم.

 • قابلیت پرکنندگی: بتن SCC با داشتن سیالیت کافی، می‌تواند تنها به کمک وزن خود تمام فضاهای محل پروژه را پوشش دهد.
 • توانایی عبور کردن: این بتن از موانعی مثل میلگردها، قالب یا مقاطع نازک عبور و در عین حال همگنی خود را حفظ می‌کند. این مسئله سبب بالا رفتن میزان استحکام آن می‌شود.
 • مقاومت در برابر تفکیک و جدا شدن: بتن در هنگام جریان یافتن در قالب همگن بودن خود را حفظ کرده و دچار جدا شدگی نمی‌شود.

جهت اطمینان از کامل بودن این سه ویژگی بتن خود تراکم، می‌توان از سه ازمایش بتن خود تراکم یعنی تست توانایی، تست عبور و مقاومت تفکیک استفاده کرد.

مزایای استفاده از بتن خود تراکم

حالا که می‌دانیم بتن خود تراکم چیست، باید با مزایای استفاده از آن آشنا شویم. به طور کلی خصوصیات بتن خودتراکم سبب شده‌اند که این محصول به شکل چشمگیری در جهان مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل می‌توانیم با بررسی دقیق مزایای بتن خودتراکم، در مورد استفاده از این متریال تصمیم‌گیری کنیم.

دوام بسیار زیاد بتن خودمتراکم

استحکام متریال کاربردی در پروژه‌های عمرانی یا ساختمان‌سازی اهمیت بسیار زیادی دارد. بتن خودتراکم مقاومت بالایی دارد و به خوبی می‌تواند به سازه، ساختاری مقاوم ببخشد. این ویژگی سبب می‌شود که دوام سازه به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. البته استحکام به عیار بتن خودتراکم یا همان میزان سیمان به کار رفته در آن بستگی دارد.

بتن ریزی بتن خود تراکم

عدم نیاز به دستگاه‌های تخصصی بتن‌ریزی

همانطور که گفته شد این نوع بتن که اسلامپ آن حدود 650 تا 750 است حالتی سیال گونه دارد. این سیال بودن سبب می‌شود که در حین انجام عملیات به دستگاه‌های تخصصی مثل ویبراتور نیازی نداشته باشید. در نتیجه فرآیند بتن‌ریزی با سرعت بیشتری پیش می‌رود و نتیجه خوشایندی خواهد داشت.

کاهش هزینه‌ها با بتن خودتراکم

یکی از مهم‌ترین مسائل در اجرای پروژه‌های عمرانی و ساختمان‌سازی، برآورد میزان هزینه‌ها است. با توجه به عدم نیاز به دستگاه‌های تخصصی، به نیروی انسانی کمتری نیز نیاز دارید! مجموع این شرایط سبب می‌شود که هزینه نهایی اجرای پروژه‌های بتن‌ریزی کمتر از سایر مواقع شود.

این نکته یکی از برترین مزایای استفاده از بتن خودتراکم محسوب می‌شود. از سوی دیگر برای بکارگیری بتن مگر در ساختمان باید هزینه نسبتا زیادی را به عنوان حقوق کارکنان پروژه در نظر بگیرید.

مقاومت در برابر رطوبت

برخلاف بتن با مقاومت متوسط، بتن خود تراکم مقاومت بسیار خوبی در برابر نفوذ آب و رطوبت دارد. وجود تخلخل در ساختار این نوع بتن سبب می‌شود که در طی زمان، درزهای کمتری بر روی آن ایجاد شود. همین امر سبب مقاومت بالای آن در برابر نفوذ آب می‌شود. با توجه به این ویژگی، می‌توان این متریال را در برابر یخ زدگی نیز مقاوم و کاربردی دانست. در نتیجه بتن خود متراكم کمتر دچار فرسایش می‌شود.

معایب استفاده از بتن خود متراکم

احتمالا می‌دانید که هیچ متریالی بدون ایراد نیست! این نکته در مورد بتن SCC نیز صدق می‌کند. به طور کلی می‌توان معایب این متریال را شامل موارد زیر دانست:

 • نیاز به نیروی متخصص در انتخاب مصالح، تعیین طرح اختلاط، انجام دادن آزمایش‌ها و در زمان اجرا
 • افزایش الزام کنترل کیفیت
 • افزایش نسبی هزینه قالب‌ها در تولید

انواع بتن خودتراکم

حال که با مشخصات بتن خود تراکم و مزایای آن آشنا شدیم، باید انواع این متریال را نیز بشناسیم. بتن خود تراکم کننده در انواع مختلفی تولید می‌شود. هر کدام از این گونه‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که نسبت به شرایط پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه مهم‌ترین انواع بتن خود تراکم را معرفی می‌کنیم.

بتن خود تراکم الیافی

در برخی از انواع بتن‌های خود تراکم، الیافی در اندازه‌های متفاوت استفاده می‌شود. این الیاف معمولا از جنس فولاد، پلیمر، شیشه یا دیگر مواد طبیعی است. بکارگیری این موارد در ساختار بتن سبب مقاومت بیشتر آن‌ در برابر نیروهای کششی یا آسیب‌های فیزیکی مثل ضربه می‌شود. فناوری بتن خودتراکم الیافی در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.

بتن خودتراکم سبک‌دانه

بتن خودتراکم سبک‌دانه از دو نوع مواد طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود. سنگدانه‌های طبیعی به کار رفته در ساختار بتن شامل پومیس، پوکه سنگ، توف و دیاتومه می‌شود. از سوی دیگر سنگدانه‌های مصنوعی با منبسط کردن شیل، رس، پرلیت یا ابسیدین به وجود می‌آیند. این سنگدانه‌ها نیز بر مقاومت بتن تاثیرگذار هستند.

استفاده از بتن خود تراکم در ستون ها

انواع کم ‌سیمان بتن خودتراکم

در ترکیبات بتن خودتراکم کم سیمان از میزان زیادی پودر سنگ آهک استفاده می‌شود. این متریال سبب می‌شود که پایداری بتن بالاتر برود. از سوی دیگر این ماده مقاومت بتن را در برابر رشد گیاهان هرز و جلبک بالا می‌برد که همین مسئله سبب دوام بیشتر و نگهداری آسان‌تر بتن می‌شود.

بتن خود ترمیم شونده ژئوپلیمری

بتن‌های ژئوپلیمری از اضافه شدن محلول‌های فعال‌ساز قلیایی مثل آلومینوسیلکانی به مخلوط بتن تشکیل می‌شوند. این مدل بتن خود متراکم شونده، مقاومت فشاری بیشتری دارد و در برابر آتش‌سوزی نیز مقاوم است. همین مسئله سبب شده است که بکارگیری آن در پروژه‌های مختلف به چشم بخورد.

آشنایی با کاربردهای بتن خود تراکم

ویژگی‌های خوب این محصول سبب می‌شوند که بتوان آن را در پروژه‌های مختلفی به کار گرفت. به طور معمول از بتن خود تراکم scc در پروژه‌های تخصصی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، استفاده می‌شود. در لیست زیر برخی از مهم‌ترین موارد کاربرد بتن خودتراکم را ذکر می‌کنیم. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این کاربردها به مجله سپهر بتن مراجعه کنید.

 • ساخت پل‌هایی با دهانه بزرگ
 • برج‌ها و آسمان خراش‌ها
 • تونل‌های شهری
 • لوله‌های انتقال آب
 • سازه‌های زیر آب
 • ساخت ستون‌ها و دیوارهای بلند با میلگردهای متراکم
 • بتن ریزی کف

نکات مهم در خرید بتن خودتراکم

از آن جایی که بتن یکی از مهم‌ترین متریال‌ها در اجرای پروژه‌های عمرانی و ساختمانی به شمار می‌رود، باید در هنگام خرید آن به نکات مهمی توجه شود. بررسی این نکات به شما کمک می‌کند که بتوانید با آگاهی بیشتری، این متریال را خریداری کنید. در ادامه برخی از عوامل تاثیرگذار در خرید بتن خود ترمیم شونده را ذکر می‌کنیم.

محاسبه میزان دقیق بتن

پیش از خرید متریال باید میزان دقیق را با توجه به نیاز پروژه تخمین بزنید. به این منظور می‌توانید با کارشناسان شرکت تولیدکننده در ارتباط باشید و شرایط پروژه را با آن‌ها در میان بگذارید. به این ترتیب احتمال ایجاد اختلال در روند اجرای پروژه بتن‌ریزی به کم‌ترین حد ممکن می‌رسد.

تخمین هزینه نهایی خرید بتن

تخمین هزینه نهایی خرید بتن

یک اصل مهم در اجرای پروژه‌های عمرانی و ساختمانی، تخمین زدن قیمت نهایی بتن است. باید پس از برآورد حدود هزینه نهایی، این عدد را با بودجه خود مقایسه کنید. البته در نظر داشته باشید که علاوه بر هزینه خود بتن، باید هزینه حمل و نقل و حقوق کارکنان را نیز در نظر بگیرید.

بررسی دقیق کیفیت بتن

تمام ویژگی‌های بتن خود متراکم شونده، به کیفیت آن وابسته است. در واقع اگر این محصول از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، مقاومت نهایی سازه کمتر خواهد بود و همین موضوع، مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل ضروری است که بتن را از یک تولیدکننده معتبر و منصف خریداری کنید. سپهر بتن یزد ارائه دهنده انواع بتن های دیگر از جمله

شرکت سپهر بتن یزد یکی از برترین تولیدکنندگان بتن در ایران است که محصولات خود را با بهترین کیفیت به مشتریان عرضه می‌کند. تولید بتن خودتراکم در این کارخانه با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و زیر نظر کارشناسان مجرب صورت می‌گیرد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره یا سفارش بتن با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید.

اگر سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی دارید با ما در ارتباط باشید

فرم ثبت سفارش بتن آماده

جهت سفارش بتن آماده، لطفا اطلاعات مورد نظر در فرم زیر را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.