سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

ترمیم بتن ترک خورده، دلایل ترک خوردگی و ترمیم آن

فهرست مطالب

ترمیم بتن ترک خورده، دلایل ترک خوردگی و راهکارهای ترمیم آن

استفاده از بتن به عنوان اصلی‌ترین مصالح ساختمانی مشکلاتی را نیز به همراه دارد که یکی از آن‌ها ترک خوردگی بتن است. به همین دلیل اطلاع از انواع ترک‌ها در بتن، دلایل ایجاد شدن آن‌ها و راهکارهای ترمیم بتن ترک خورده نیز بسیار مهم است.

تقویت و ترمیم بتن در سازه‌های بتنی نیازمند دانش و تجربه در این حوزه است و در صورت جدی نگرفتن ضرورت ترمیم ترک بتن، ترک‌های ایجاد شده در قسمت‌های مختلف ساختمان مانند سقف، کف و فونداسیون مشکلات جدی مانند نشت آب، خطر ریزش، کاهش جذابیت بنا و آسیب‌های بیشتر را برای سازه به همراه خواهند داشت.

مجله سپهر بتن یزد در این مقاله پس از معرفی انواع ترک خوردگی‌ها در بتن، به بررسی ترمیم بتن ترک خورده می‌پردازد که مطالعه‌ی آن برای کارفرمایان و پیمانکاران صنعت ساختمانی مفید خواهد بود.

قیمت بتن عیار 250

برای خرید بتن آماده از سپهر بتن نیلگون یزد کلیک کنید

ترک خوردگی بتن چیست؟

بتن از سه جزء اصلی سیمان پرتلند، آب و شن و ماسه تشکیل شده است که به دلیل داشتن ساختار بسیار سخت و مقاوم، نقش اصلی را در ساخت یک بنا ایفا می‌کند. ترک خوردگی بتن یکی از مشکلات اجتناب ناپذیری است که به دلایل مختلف در انواع بتن اتفاق می‌افتد.

بعضی از این ترک‌ها مانند ترک‌های مویی به راحتی قابل ترمیم هستند اما بعضی دیگر از ترک‌های بزرگتر که ممکن است از داخل و خارج ساختمان دیده بشوند، باید به سرعت توسط افراد متخصص برطرف بشوند که در غیر این صورت منجر به مشکلات بزرگ‌تر و تعمیرات پرهزینه‌تری خواهند شد.

ترک خوردگی بتن

راه‌های کاهش و یا جلوگیری از ترک بتن

 • کنترل کیفی مصالح ساختمانی مانند سنگدانه، آب و …
 • استفاده از بتن با کیفیت و تراکم بالا.
 • خرید بتن آماده با اسلامپ بالاتر از 12 سانتی متر
 • به کارگیری سیمان تیپ 2 و 5
 • عمل آوری بتن صحیح و مناسب
 • خنک نمودن قالب‌ها و میلگردها
 • ایجاد بستر زیرکار مناسب
 • استفاده از پوشش بر روی آرماتورها

انواع ترک در بتن

 • ترک انقباضی بتن (ترک‌های جمع شدگی ناشی از خشک شدن در بتن)
 • ترک انبساطی بتن
 • ترک خمیری بتن
 • ترک مویی در بتن
 • ترک ته نشینی
ترمیم بتن ترک خورده

چگونگی ترمیم بتن ترک خورده

حتی اگر از بتن خود ترمیم شونده هم استفاده کنید، باز هم به زودی شاهد ترک‌هایی بر روی بتن خواهید بود. ترمیم بتن ترک خورده در بیشتر مواقع چندان پیچیده نیست و با انجام یکی از روش‌های ترمیم بتن ترک خورده مانند بتونه کاری ترک دیوار می‌توانید آن‌ها را برطرف نمایید اما در بعضی از مواقع نیز این ترک‌ها بسیار عمیق هستند و هیچ راهکاری برای ترمیم آن‌ها وجود ندارد. به طور کلی پنج روش ترمیم بتن ترک خورده در اکثر مواقع مفید هستند.

تزریق رزین اپوکسی

با تزریق رزین اپوکسی، ترک‌های ایجاد شده مسدود می‌گردند و در نتیجه از ورود گازهای مهاجم و مایعات جلوگیری می‌شود.

تزریق رزین اپوکسی برای ترمیم بتن ترک خورده

دوختن و بخیه زدن ترک‌های بتن

به دو صورت روش دوختن و بخیه زدن ترک‌های بتن انجام می‌شود:

 • دوخت متقاطع: ابتدا سوراخ‌هایی با فاصله‌ی مناسب از ترک، ایجاد می‌شود و سپس سیم فلزی به شکل متقاطع در سوراخ‌ها قرار می‌گیرد. در این روش می‌توان در نهایت با استفاده از رزین اپوکسی دوخت را ثابت نمود.
 • بخیه زدن: در این روش ابتدا شکاف‌های عمود بر ترک ایجاد شده و داخل این ترک‌ها مفتول فلزی به شکل بخیه قرار می‌گیرد.

آب بندی و مسیریابی ترک بتن

ترک‌های کوچکی که بر روی بتن ایجاد می‌شوند به دو دسته‌ی فعال و غیرفعال تقسیم می‌شوند. برای پر کردن ترک‌های فعال از پوشش‌های الاستیک یا الاستومری و برای ترک‌های غیر فعال از دوغاب سیمان پرتلند و موادی با خاصیت انبساطی می‌توان استفاده کرد.

ترک های کوچک فعال و غیر فعال و ترمیم آن

اضافه کردن میلگرد

در این روش ابتدا سوراخ‌هایی بر روی صفحه ترک ایجاد کرده، سپس آن‌ها را درزگیری کرده و با مواد اپوکسی پر می‌کنیم. در پایان میلگردهایی که می‌خواهیم اضافه کنیم باید به سرعت وارد این سوراخ‌ها بشوند.

استفاده از کامپوزیت FRP

در این روش ابتدا سطح ترک خورده به صورت موضعی ترمیم می‌شود و سپس نوارهایی با جنس الیاف کربن به کمک رزین اپوکسی به سطح ترک خورده چسبانده می‌شوند.

ترمیم ترک بتن کف

روش‌های متفاوتی برای ترمیم ترک بتن کف ساختمان وجود دارد. در هنگام اجرای ترمیم بتن ترک خورده کف لازم است نکات زیر رعایت بشود:

 • بتنی که در اثر خوردگی دارای ترک شده است لازم است از نظر هندسه تخریب و عمق تخریب مورد ارزیابی قرار بگیرد.
 • میلگردها نیز باید پس از زنگ زدایی شدن و اصلاح، تقویت و جایگزین بشوند.
 • بررسی‌های آزمایشگاهی و نظری برای کنترل وسعت خرابی و تعیین روش تخریب
ترمیم ترک بتن کف

ترمیم ترک بتن سقف

ترک بتن سقف به دلایلی مانند باز کردن زود هنگام قالب، جمع شدگی، افت بتن، ضعف مقاومتی بتن نامرغوب و… رخ می‌دهد. برای ترمیم بتن ترک خورده سقف لازم است پس از بررسی آن و پیدا کردن علت وقوع ترک خوردگی آن را با یکی از روش‌های تزریق اپوکسی، پوشش محافظتی و یا استفاده از ملات ترمیمی یا چسب ترک بتن، ترمیم نماییم.

ترمیم ستون بتنی ترک خورده

نکته‌ی مهم در بازسازی و ترمیم بتن ترک خورده این است که در صورت ایجاد ترک خوردگی در سطح مقطع اصلی ستون و کاهش آن، نمی‌توان با انجام یک ترمیم جزیی آن را اصلاح نمود. ترمیم ترک در ستون‌های بتنی به دو روش کلی انجام می‌شود:

 • تعمیر و ترمیم سطح ستون بتنی در موارد آسیب دیدگی‌های موضعی
 • تعمیر ساختاری ستون‌های بتنی در مواردی که باید به صورت عمقی بازسازی انجام بشود.
ترمیم ستون بتنی ترک خورده

سخن پایانی

استفاده از بتن با کیفیت یکی از روش‌های جلوگیری یا کاهش احتمال ترک خوردگی در بتن‌ و ایمن سازی سازه می‌باشد. سپهر بتن یزد یکی از تولید کنندگان انواع بتن در کشور می‌باشد و در لیست معتبرترین کارخانه و آزمایشگاه بتن در یزد قرار می‌گیرد که با تولید بتن باکیفیت، و همچنین ارائه خدمات هماهنگ و یک پارچه در صنعت بتن سازی، در خدمت انبوه سازان و فعالان صنعت ساختمانی کشور می‌باشد. برای خرید بتن آماده در یزد با کارشناسان سپهر بتن یزد تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. انواع آسیب‌هایی که در بتن رخ می‌دهند چیست؟

  آسیب‌هایی که در بتن اتفاق می‌افتند به دو دلیل اصلی زیر هستند:
  -کرم خوردگی، سولفاته شدن، کربناته شدن و ترک خوردن بتن
  -خوردگی آرماتورها

 2. آیا امکان ترمیم بتنی که مورد حمله سولفات یا کلرید یا اسیدی قرار گرفته وجود داره؟

  بله می توان به کمک روش‌های نوین مقاوم‌سازی و ترمیم و با استفاده از ملات‌های ترمیم بتن، آن‌ها را ترمیم و سپس نگهداری نمود.

 3. بهترین روش‌های ترمیم ترک بتن چیست؟

  بهترین روش‌های ترمیم ترک بتن شامل استفاده از رزین اپوکسی، گروت های اپوکسی و پلیمری، افزودنی‌های خاص مثل حباب ساز بتن، افزودن میلگرد، بخیه زنی، کامپوزیت FRP و آب بندی می‌باشد

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت سفارش بتن آماده

جهت سفارش بتن آماده، لطفا اطلاعات مورد نظر در فرم زیر را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.