سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

بتن آماده چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

بتن آماده چیست

شاید بتوان بتن را مهم‌ترین ماده مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز دانست. انتخاب نوع مناسب بتن همیشه دغدغه مهندسان و پیمانکاران است؛ چرا که تغییر در نسبت ترکیبات بتن موجب تغییر ویژگی‌های آن می‌شود.

بتن آماده یا RMC با ویژگی‌های مثبتی که دارد می‌تواند در اکثر پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد؛ پس لازم است بدانیم بتن آماده چیست و با کاربردها، ویژگی‌ها و انواع آن آشنا شویم. در مجله سپهربتن یزد به بررسی جزئیات این ماده شگفت‌انگیز می‌پردازیم.

بتن آماده چیست

بتن آماده چیست؟

در ابتدای راه باید بدانیم که منظور از بتن آماده چیست؟ بتن آماده نوعی از بتن است که در کارخانه‌ها و تحت نظر متخصصان، به شکل کامل ساخته می‌شود. سپس توسط کامیون یا میکسر به محل پروژه ارسال می‌شود.

در چنین شرایطی، بتن به شکل کامل یکنواخت و مخلوط ‌شده است و بار بزرگی از روی دوش کارکنان پروژه برداشته می‌شود. معمولا در طی ساخت هر پروژ‌ه، پیمانکاران با کارخانه‌های بتن‌سازی قرارداد می‌بندند و هر متر مکعب از بتن به صورت سفارشی، طبق نیاز، شرایط و اقلیم محل پروژه ساخته می‌شود.

خرید بتن آماده از سپهر بتن یزد

خرید بتن آماده از سپهر بتن یزد

کاربرد بتن آماده

موارد کاربرد بتن آماده بسیار گسترده است و تقریبا در هر نوع پروژه عمرانی یا پروژه‌های ساختمانی می‌توان از این ماده بهره برد. از بتن آماده برای ساخت پی ساختمان‌ها و اسکلت‌های بتنی و هم‌چنین در راه‌سازی و ساخت پل استفاده می‌شود.

مراحل بتون ریزی

به دلیل ویژگی‌های مثبت من جمله ظرفیت گرمایی بالا، مقاومت و استحکام مناسب و تنوع رنگی، از این نوع بتن در ساخت کفپوش برای فضای ساختمانی نیز بهره می‌گیرند. از موارد دیگر بکارگیری بتن آماده می‌توان به سد سازی، دیوار سازی، ساخت تیر و ستون بتنی و غیره اشاره کرد.

انتقال بتن در بتن ریزی

ترکیبات بتن آماده چیست؟

برای اینکه بدانیم بتن آماده چیست باید با ترکیبات آن هم آشنا باشیم. مانند سایر بتن‌ها، بتن آماده از سیمان، سنگدانه‌هایی با اندازه‌های متفاوت، آب و افزودنی‌هایی برای کند کردن یا تسریع فرایند سفت شدن (گیرش) بتن، تشکیل شده است.

ترکیبات با توجه به کاربرد آن و سفارش مشتری در انواع کارخانه بتن آماده قابل تغییر است که این تنوع ترکیب باعث ایجاد ویژگی‌های مختلف نیز خواهد شد.

سیمان در بتن آماده

سیمان ماده‌ای است که به بتن استحکام و مقاومت می‌بخشد و باعث چسبندگی میان اجزای بتن می‌شود. در ترکیبات بتن آماده از سیمان هیدرولیکی یا مکمل‌های سیمانی استفاده می‌شود.

ترکیبات بتن آماده در بتن ریزی

آب در بتن آماده

آب یک ماده کلیدی در ترکیبات بتن است چرا که با ایجاد واکنش‌ها و فرایندهای مختلف منجر به استحکام و مقاومت بتن می‌شود. در حالت کلی بهتر است PH آب بین 5 تا 8 باشد و در آن، املاح و مواد معدنی وجود نداشته باشد.

در نظارت و اجرای سازه های بتنی که در مسافت دورتری نسبت به کارخانه قرار دارند، معمولا آب را در محل پروژه به ترکیبات اضافه می‌کنند یا از مواد کندکننده برای کاهش سرعت واکنش‌ها استفاده می‌کنند.

مراحل بتون ریزی

سنگدانه‌ها در بتن آماده

سنگدانه‌ها بیشترین درصد را در ترکیبات بتن آماده تشکیل می‌دهند و معمولا شامل شن، ماسه یا سنگ‌های خرد شده آهکی و گرانیتی هستند. در صورت امکان، بهتر است از سنگدانه‌هایی با اندازه‌های متفاوت استفاده شود تا در نهایت هزینه‌های تمام شده کمتر باشند.

سنگدانه در بتن آماده

نحوه تولید بتن آماده

در اولین مرحله از مراحل نحوه تولید بتن آماده، ابتدا کیفیت، خلوص و ترکیبات تمامی مواد اولیه در آزمایشگاه بتن مرتبط به کارخانه بررسی می‌شود. پس از تایید، مواد اولیه بتن یعنی همان سیمان، آب، سنگدانه‌ها و موارد دیگر با هم ترکیب می‌شوند؛ بعد از سپری شدن زمان مشخصی، این مخلوط در داخل دستگاه میکسر ریخته می‌شود تا به طور کامل یکنواخت و مخلوط شود.

در کارخانه مواردی مثل وزن بتن، نسبت آب به سیمان، رطوبت و استحکام آن مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از کنترل کیفی، ترکیب نهایی به کمک کامیون‌ها یا میکسر تراک‌های مخصوص به محل پروژه فرستاده می‌شود.

مراحل تولید بتن آماده

انواع بتن آماده

آشنایی با انواع بتن آماده در بحث مهندسی و اجرای طرح حفاظت از سازه های بتنی و پاسخ به این سوال که بتن آماده چیست؟ اهمیت زیادی دارد؛ زیرا به کمک این اطلاعات می‌توان نوع مناسبی از بتن آماده را برای هر پروژه‌ای تعیین کرده و به کارخانه سفارش داد.

بتن آماده استاندارد: ساده‌ترین و پرکاربردترین نوع بتن آماده است که از همان ترکیب ساده و اصلی بتن ساخته شده و ویژگی‌هایی مثل انعطاف‌پذیری دارد.

بتن آماده معماری و تزئینی: ساختار این بتن نرم و خاص است و در ساخت قطعات ساختاری، در معماری و تزئین ساختمان از آن استفاده می‌شود. در اطراف استخرها و پیاده‌روها می‌توانیم بکارگیری این بتن را مشاهده کنیم.

بتن خود تراکم: این نوع بتن دارای درصد زیادی آب در ترکیباتش است و به تبع آن اسلامپ بالایی دارد. در استفاده از این بتن به هیچ مدل نیرو مکانیکی، اعم از ویبراسیون و فشرده کردن بتن، احتیاجی نیست و به همین علت هزینه‌های بتن ریزی نیز کاهش پیدا می‌کند.

بتن تزئینی

بتن خود متراکم: نام دیگر بتن خود متراکم، غلتکی است که در شرایطی با فشار بالا تولید می‌شود و معمولا در ساخت پل‌ها یا سازه‌های عمرانی بزرگ، کاربرد دارد. این بتن درصد آب کمی دارد و سفت‌تر از سایر بتن‌ها است.

بتن تقویت شده با فیبر: الیاف مختلفی در ترکیبات این بتن وجود دارند که مقاومت ساختاری بتن را افزایش می‌دهند. این الیاف شامل فیبر فولادی، الیاف شیشه‌ای و فیبر مصنوعی هستند.

بتن آماده سیال: از این نوع بتن در تعمیر و درزگیری قسمت‌های مختلف لوله‌ها و کابل‌ها استفاده می‌شود.

مزایای بتن آماده چیست؟

با توجه به گسترش پروژه‌ها و انواع عملیات عمرانی، باید به بررسی مزایای بتن آماده بپردازیم تا دلایل قطعی و مناسبی برای استفاده از این ماده داشته باشیم. مزایای کلی بتن‌ آماده به شرح زیر است:

 • استحکام زیاد
 • استفاده راحت
 • دسترسی آسان
 • صرفه‌جویی اقتصادی
 • کاهش آلودگی محیط کار
 • بکارگیری نیروی انسانی کمتر
 • مناسب برای کارگاه‌های کوچک
 • صرفه‌جویی در مصرف مواد اولیه
 • امکان ایجاد تغییر در ترکیب و ویژگی‌های بتن
 • افزایش سرعت کار و تسریع فرآیند بتن ریزی
تسریع فرآیند بتن ریزی با بتن آماده

معایب بتن آماده چیست؟

شاید از خود بپرسید که معایب بتن آماده چیست؟ و اصلا ایرادی بر این ماده وارد است یا خیر. باید بگوییم که با وجود تمام مزایا، ممکن است خطاهای انسانی باعث ایجاد مشکلاتی در روند استفاده از بتن آماده و مراحل پروژه مورد نظر بشوند. این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • احتمال ایجاد تنش در داخل بتن
 • احتمال خرید بتن نامرغوب از کارخانه‌های نامعتبر
 • از بین رفتن ویژگی‌های بتن در صورت وجود فاصله زیاد بین محل پروژه و کارخانه و وجود وقفه زمانی
اختلاط بتن آماده

قیمت بتن آماده

به طور کلی، قیمت بتن آماده از بتن معمولی بیشتر است. با این حال به دلیل صرفه‌جویی در وقت و کاهش هزینه‌های جانبی مثل حقوق ناظران بتن و مقدار سیمان، ترجیح داده می‌شود که در پروژه‌ها از بتن آماده استفاده شود.

نکته دیگر که باعث می‌شود بکارگیری بتن آماده امری منطقی‌ باشد، کنترل کیفیت بتن و استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه در کارخانه بتن آماده است.

کارخانه بتن

کلام آخر

در این مطلب از سایت سپهر بتن نیلگون یزد به این پرداختیم که بتن آماده چیست؟ و دارای چه ویژگی‌های منحصر به فردی است. سپهر بتن یزد یک شرکت پیشرو در صنعت بتن سازی در استان یزد است که انواع بتن آماده را توسط پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا تولید می‌کند و با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد.

برای دریافت مشاوره در خصوص خرید بتن می‌توانید درخواست خود را در سایت ثبت کنید و یا با شماره 09133544363 تماس حاصل فرمایید.

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ولی زاده
امتیاز بدهید :
     

قیمت این نوع بتن چنده؟

مدیر
پاسخ به  ولی زاده

برای اطلاع از قیمت بتن آماده می توانید با کارشناسان ما در بخش فروش در ارتباط باشید!

فرم ثبت سفارش بتن آماده

جهت سفارش بتن آماده، لطفا اطلاعات مورد نظر در فرم زیر را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.