سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

آشنایی با صفر تا صد مراحل و نکات بتن ریزی

فهرست مطالب

آشنایی با صفر تا صد مراحل و نکات بتن ریزی

به استفاده از بتن در قسمت‌های مختلف یک پروژه عمرانی بتن ریزی می‌گویند. بتن ریزی توسط قالب‌های مخصوص انجام می‌شود و یک فرایند نسبتا پیچیده است که طی مراحل مختلف انجام می‌شود. به همین دلیل است که برای ایجاد نتیجه دلخواه بتن ریزی به مهارت و تخصص زیادی نیاز دارد.

در این مطلب از مجله سپهر بتن یزد به بررسی اصول و مراحل بتن ریزی، تاریخچه آن و موارد ایمنی مربوطه خواهیم پرداخت.

بتن ریزی چیست؟کلیک کنید

در ابتدا باید بدانیم بتن ریزی چیست و چه کاربردی دارد. این عملیات در واقع یک تکنیک خاص برای ایجاد استحکام در سازه است که در آن از قالب‌های موقت برای شکل‌گیری بتن استفاده می‌شود.

این روش کاربردهای زیادی دارد که برای نمونه می‌توان به ساخت آپارتمان‌ها و برج‌ها، پل‌ها، ساخت خط لوله، سد‌ها و موارد دیگر اشاره کرد. به تعبیر دیگر برای ساخت سازه‎‌ها از این فرایند در ساخت کف، سقف، فونداسیون، ستون و دیوارها استفاده می‌شود.

مراحل بتن ریزی

آشنایی با تاریخچه بتون ریزی

برای آشنایی با تاریخچه بتون ریزی باید بدانیم که اختراع بتن در حدود 1300 سال پیش از میلاد مسیح و در خاورمیانه شکل گرفته است؛ اما ایده اولیه این عملیات به شکلی که امروزه صورت می‌گیرد در دهه 1850 جان گرفت.

توماس ادیسون از اولین افرادی بود که از بکارگیری قالب‌های متحرک در سازه‌های بتنی استقبال کرد. حدود 70 سال پس از اولین ایده ریختن بتن به روش مدرن، در آمریکا از لوله‌های بتنی که طی این فرآیند خاص تولید شده بودند استفاده شد.

اصول بتن ریزی

مراحل عملیات بتن ریزی

اجرای صحیح مراحل بتن ریزی ساختمان یا پروژه‌های عمرانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا کوچک‌ترین خطایی در این مراحل می‌تواند باعث ایجاد یک مشکل بزرگ شده و جان افراد را به خطر بیاندازد.

لازم به ذکر است که قیمت بتون نمایان‌گر کیفیت آن است، زیرا میزان و کیفیت مواد اولیه بتن بر قیمت آن تاثیر مستقیم دارند. با بررسی مراحل بتون ریزی و پروژه‌های عمرانی به سه مرحله اصلی برمی‌خوریم.

مرحله اول: آماده‌سازی بتن

یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از شروع فرآیند بتن ریزی، آماده سازی و ترکیب کردن بتن است. در این مرحله باید سه اقدام کلیدی انجام بگیرد:

دسته‌بندی و بچینگ بتن

در این مرحله مواد مورد نیاز برای تهیه بتن مثل سیمان و ماسه و دیگر موارد به طرز دقیقی اندازه‌گیری می‌شوند. این وزن‌کشی به دو شکل حجمی و وزنی قابلیت انجام دارد که روش وزنی ارجحیت دارد و برای پروژه‌های بزرگ از این روش استفاده می‌شود.

آماده سازی بتن

مخلوط کردن بتن

تمام مواد اولیه بتن به خوبی با هم مخلوط می‌شوند تا به بافت و رنگ یک‌دستی برسند. ابتدا بتن را در حالت خشک و سپس مرطوب مخلوط می‌کنیم. برای اختلاط بتن از دو روش دستی و ماشینی استفاده می‌شود.

جهت مشاوره و ارائه طرح اختلاط بتن براساس شرایط سازه می‌توانید با مشاوران سایت سپهر بتن یزد در ارتباط باشید و یا با شماره‌های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

حمل بتن به محل پروژه

بتن باید با نهایت دقت به محل پروژه منتقل شود تا کارایی و انسجام خود را از دست ندهد. طی چند سال اخیر تولید و فروش بتن آماده رواج پیدا کرده و در اکثر پروژه‌ها این نوع بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بدیهی است که برای اجرای عملیات در پروژه‌های عمرانی و با بتن آماده، اقدامات اول و دوم در کارخانه و به کمک دستگاه‌های پیشرفته انجام شده و بتن توسط کامیون‌های مخصوص به محل پروژه انتقال داده می‌شود.

تولید بتن

مرحله دوم: آماتوربندی و قالب‌بندی بتن

محاسبات این مرحله از بتن ریزی لازم است توسط مهندسان و متخصصان این حوزه انجام شود. در آرماتوربندی سقف، مهندسین با در نظر گرفتن بار وارد بر پی، تعداد طبقات سازه، کیفیت زمین و موارد دیگر، تعداد آرماتورهای مورد نیاز را مشخص می‌کنند.

ارماتور بندی در بتن ریزی

به غیر از پی سازه، سقف‌ها و ستون‌ها نیز نیاز به قالب‌بندی دارند. در آرماتوربندی سقف از تیرچه استفاده می‌شود. ابتدا بلوک یا یونولیت در وسط این تیرچه‌ها قرار می‌گیرند تا عایق حرارتی باشند و سپس آرماتورها یا میلگردها در چهار طرف تیرچه‌ها قرار داده می‌شوند. پس از آن در زیر تیرچه‌ها شمع جاگذاری می‌شود تا مانعی برای ریزش سقف باشد.

مهم است که قبل از قالب‌بندی و آرماتوربندی از تمیز بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود. نکته بسیار مهم دیگر جاگذاری صحیح میلگردها بر اساس نقشه است. قالب‌ها باید به گونه‌ای قرار بگیرند که وزن خود بتن، وزن کارگران و ماشین‌آلات را تحمل کنند. این قالب‌ها از مواد مختلفی مثل چوب، آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند.

انتقال دستی بتن

مرحله سوم: بتن ریزی

روش‌های مختلفی برای منتقل کردن بتن به قسمت‌های مخصوص وجود دارد که این روش‌ها توسط تجهیزات متفاوتی صورت می‌گیرد. در ادامه معمول‌ترین روش‌های این عملیات را مشاهده می‌کنید:

 • به کمک پمپ زمینی
 • انتقال با پمپ هوایی
 • به کمک باکت و جرثقیل
 • استفاده از بتن در زیر آب
 • روش تسمه نقاله
خرید بتن آماده از سپهر بتن یزد

اصول بتن ریزی اینگونه است که باید با سرعت یکنواخت ریخته و از ایجاد برجستگی‌های بزرگ یا لایه لایه شدن جلوگیری شود. باید تا حد امکان بتن را نزدیک به موقعیت اصلی بریزیم تا جداسازی، باعث آسیب رسیدن به بتن نشود. برای انجام این عملیات در سقف، فرآیند باید در یک مرحله و بدون وقفه انجام شود تا یکپارچگی مورد نظر حفظ گردد.

مرحله چهارم: تراکم سازی و ویبراسیون بتن

پس از مرحله ریختن بتن باید از وجود نداشتن هوا در میان لایه‌ها اطمینان حاصل شود؛ زیرا وجود حباب‌های هوا تا 30 درصد از مقاومت بتن می‌کاهد.

یکی از اقداماتی که در نظارت و اجرای سازه های بتنی انجام می‌شود، ویبراسیون است؛ در واقع ویبراسیون یا لرزاندن بتن موجب می‌شود که مواد به خوبی پخش شود و فضای خالی برای هوا باقی نماند.

ویبراسیون نیز نیازمند هنر و تجربه است، زیرا به کار بردن بیش از حد ویبراتور می‌تواند منجر به خراب شدن بافت بتن شود. ویبراتورهای بتن می‌توانند لرزشی، فشاری یا ترکیبی باشند. حدود 24 ساعت زمان می‌برد تا بتن خشک شود؛ پس از گذشت این زمان قالب‌ها را جدا می‌کنند.

جدا کردن قالب‌ها به معنی پایان کار نیست؛ بتن‌ها تا چندین روز احتیاج به مراقبت و رطوبت دارند تا ترک نخورده و آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

قالب بندی در بتون ریزی

اصول اولیه ریختن بتن

برای ایجاد بهترین و مستحکم‌ترین سازه مرحله ریختن بتن باید طبق اصول انجام شود که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • استفاده از بتن‌های تازه و استاندارد
 • پرهیز از ویبراسیون طولانی و زیاد
 • پوشش مناسب برای جلوگیری از ورود باران به داخل بتن
 • شستشو با آب سرد و اطمینان از تمیزی میلگردها و محل
 • تلاش برای حفظ دمای محل بین 16 تا 32 درجه سانتی‌گراد
 • استفاده از مقادیر معقول قطعات یخ برای خنک نگه داشتن بتن
 • عدم انجام عملیات در ساعات میانی روز و در تابش مستقیم خورشید

تجهیزات مورد نیاز بتن ریزی

به طور کلی برای هر یک از مراحل یاد شده، به تجهیزات بتن ریزی مخصوص نیاز داریم. تجهیزات مخصوص ریختن بتن شامل میکسر، انتقال‌دهنده بتن (پمپ، شوت و لوله)، ویبراتور و ابزار پرداخت (ماله و شمشه) است. هر کدام از این ابزار و لوازم، مدل‌های متقاوتی دارند.

تجهیزات بتن ریزی

انواع میکسر

 • میکسر پیوسته
 • بچ میکسر
 • درام میکسر

انواع انتقال‌دهنده

 • شوت
 • بیل مکانیکی
 • تراک میکسر
 • نوار نقاله

انواع ویبراتور

 • سوزنی
 • قالب
 • سطحی
 • لرزاننده میلگرد
قیمت بتن عیار 250

اطلاع از خدمات شرکت سپهر بتن نیلگون یزد

دستور العمل ایمنی

لازمه هر عملیات عمرانی و ساختمانی، رعایت دستورالعمل‌های ایمنی است. دستور العمل ایمنی در بتن ریزی، شامل مواردی ساده اما بسیار مهم است که به مرور آن‌ها می‌پردازیم.

 • مطمئن شدن از سفتی قالب‌ها بکارگیری مهندسان و کارکنان ماهر
 • جلوگیری از گیر کردن شیلنگ بین آرماتورها
 • جلوگیری از پیچ خوردن و جمع شدن شیلنگ ویبراتور
 • استفاده از کمربندهای ایمنی مخصوص هنگام ریختن بتن در ارتفاع
 • الزام همه کارکنان به مجهز شدن توسط کفش، کلاه ایمنی و سایر تجهیزات ایمنی

کلام آخر

بتن ریزی از اهمیت بسیار زیادی در پروژه‌های ساختمانی برخوردار است؛ با توجه به اصول مهندسی و اجرای طرح حفاظت از سازه های بتنی، این عملیات یکی از مهم‌ترین عوامل استحکام پروژه‌های عمرانی و ساختمانی است.

اگر در استان یزد در حال ساخت پروژه عمرانی هستید، می‌توانید جهت دریافت مشاوره با مشاوران شرکت سپهر بتن یزد و با شماره 09133544363 ارتباط برقرار کنید. دقت کنید که با بکارگیری بتن استاندارد، نیروی کار مجرب و استفاده از تجهیزات با کیفیت، استحکام سازه شما تا حد قابل قبولی تامین خواهد شد.

سوالات متداول

 1. بتن ریزی چیست؟

  به ریختن بتن در قالب‌های مخصوص در جهت افزایش استحکام سازه، بتن ریزی می‌گویند. لازم به ذکر است که پس از خشک شدن بتن، قالب‌ها را جدا می‌کنند.

 2. عملیات بتن ریزی چند مرحله دارد؟

  این عملیات چهار مرحله است که مراحل به ترتیب شامل آماده سازی بتن، آرماتوربندی و قالب‌بندی، ریختن بتن و تراکم سازی و ویبراسیون بتن می‌شوند.

 3. در چه عملیاتی از روش مدرن ریختن بتن استفاده می‌شود؟

  امروزه در اکثر پروژه‌های عمرانی و ساختمانی از عملیات بتن ریزی استفاده می‌شود؛ زیرا این روش استحکام و مقاومت سازه را افزایش می‌دهد.

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
gholami
امتیاز بدهید :
     

صفر تا صد اجرای بتن ریزی چقدر زمان میبره؟

مدیر
پاسخ به  gholami

بسته به پروژه شما دارد! برای اطلاع از مدت زمان بتن ریزی می توانید با کارشناسان سپهر بتون در ارتباط باشید!

فرم ثبت سفارش بتن آماده

جهت سفارش بتن آماده، لطفا اطلاعات مورد نظر در فرم زیر را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.