سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

سپهر بتن یزد با هدف توسعه کیفیت و جهانی شدن استاندارد ها

بتن چیست؟ بررسی کامل ویژگی های آن

فهرست مطالب

بتن چیست؟

بتن یکی از بهترین مصالح  کاربردی در ساخت و سازهای عمرانی است که از مخلوط سیمان، ماسه‌های درشت و ماسه ریز به همراه آب تشکل شده است. در بعضی از بتن‌ها مواد افزودنی اضافه می‌شود این امر برای بهبود عملکرد بهتر بتن در زمان ساخت سازه خواهد بود.

از نظر تاریخی بتن پیشینه کهنی دارد و چندین سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن به دو دسته سازه‌ای و غیر سازه‌ای طبقه بندی شده است که در سازه‌ایی برای ساختار یک ساختمان استفاده خواهد شد.

نوع غیر سازه برای در قسمت‌هایی از ساختمان استفاده می‌شود که نیاز به مقاومت کمتری دارد. در ادامه مطلب با سپهر بتن همراه باشید تا بدانید بتن چیست و با مشخصات کامل آن آشنا شوید.

قیمت بتن عیار 250

تولید و فروش بتن آماده در سپهر بتن یزد

بتن چیست؟

بتن ماده اصلی برای ساختن یک سازه محسوب می‌شود، برای بدست آوردن یک بتن خوب با نتیجه عالی باید در هنگام انتخاب محصولات خود از یک مواد با کیفیت و استاندار استفاده کنید. هنگام تولید بتن باید مراقب باشید تا اجزای سازنده آن را کم یا زیاد استفاده نکنید.

استفاده از سیمان باکیفیت خوب و سنک و ماسه تمیز بدون خاک رس باعث چسپندگی بهتر بتن شما می شود. هنگامی که بتن ساخته شد در معرض مقدار مناسب نور خورشید قرار دهید تا سازه شما با کیفیت خوب خشک شود. همچنین توجه داشته باشید که از آب تمیز در زمان ساخت بتن جزو یکی از مواد افزودنی بسیار مهم است.

اگر شما مقدار آب را زیاد استفاده کنید مقاومت را کاهش می‌دهد و کمبود آب باعث ایجاد سوراخ‌هایی در مخلوط بتن ایجاد خواهد شد.

تاریخچه بتن چیست؟

مدت‌ها پیش در تمدن روم باستان به عنوان پایه و اساس بیشتر ساخت و سازها از بتن استفاده می‌شده است. واضح بوده که مصالح به عنوان سنگ استفاده شده و برای چسب یا همان سیمان امروزی که ویژگی‌های مواد تصفیه شده الان را نداشتن بنا بر این کیفیت ساخت سازه پایین می‌آمد.

 پیشرفت تکنولوژی ساخت بتن باعث شده است که مصالح بسیار کارآمد باشد، با این حال، ایده بتن به عنوان ماده پایه برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفت. ایده بتن در ساخت و سازهای امپراتوری روم، در حدود 400 سال قبل از میلاد، در آن زمان که آهک پازولینی نامیده می‌شد، ظهور کرد و توسط آهک هیدراته و خاکستر آتشفشانی شکل گرفت.

تاریخچه بتن چیست؟

 رومی‌ها متوجه شدند که مخلوط این مواد منجر به نوعی چسب می‌شود که پس از تماس با آب سخت ‌شود. از آن پس ساختمان‌ها شروع به ترکیب این مخلوط، عمدتاً در پایه و اساس ساخت و ساز قرار گرفت، قرن بیستم، بتن از نظر تکنولوژیک تکامل زیادی داشت.

همچنین دهه 30 در کارخانه‌ای شروع به تولید کرد که به بتن ماشینی معروف شد و جهش بزرگی از نظر کیفیت و کاهش زمان ساخت داشت. در سال 1980، بتن با مقاومت بالا و بتن الیافی و کیفیت عالی تولید شد.

مواد و اجزای تشکیل دهنده بتن

 بتن از اتحاد 4 جزء اساسی سیمان، ماسه، شن و آب تولید می شود. این اجزا در تناسب مناسب خود می‌توانند بتن را به شکلی که ما می‌خواهیم  تشکیل دهند. بنابراین در نتیجه اتحاد ماده چسبنده (سیمان) با سنگ دانه‌ها (شن و ماسه) که از طریق آب مخلوط می‌شوند، این فرآیند خود یک ماده  است.

واکنش شیمیایی که هدف آن تشکیل کریستال‌های سلیس است. ماده ای که مسئول خواص مقاومتی مواد تشکیل دهنده است. بتن را می توان «در محل» یعنی در خود محل ساخت و ساز ساخت و یا از طریق شرکت‌های تخصصی به نام کارخانه‌های بتن یا شرکت های بتن تهیه کرد که در این حالت محصول همان بتن آماده معروف است.

مواد و اجزای تشکیل دهنده بتن

وظیفه اجزای تشکیل دهنده بتن

سیمان جز ماده اصلی تشکیل دهنده بتن است، از طریق تماس آن با آب واکنش شیمیایی که مسئول خواص بتن رخ می دهد. سیمان نوعی پودر بسیار ریز بوده که اساساً از خاک رس، سنگ آهک و گچ تشکیل می شود. در برخی موارد اجزای دیگری در ساخت سیمان برای بهبود برخی از خواص آن مانند خاک رس پوزولانی یا سربار اضافه خواهد شد.

یکی دیگر از کاربردهای بتن در ساخت و ساز به عنوان سیستم آب بندی است، با استفاده از بتن سبک می‌توان دیوارهای بنایی سنتی را با پانل های بتنی جایگزین کرد، این تکنیک در سراسر جهان رو به رشد بوده است. 

بتن همچنین در پیاده روها و کف پارکینگ ها به طور کلی وجود دارد، همچنین می‌توان از آن در ساخت لوله‌های سیستم فاضلاب، خطوط راهنما، کاشی برای منازل، بلوک برای جاده‌ها یا پیاده‌روها و غیره استفاده کرد. که هر کدام از اجزایی تشکیل دهنده وظیفه دارد سازه شما را محکم و با استحکام کند.

وظیفه اجزای تشکیل دهنده بتن

بررسی مشخصات بتن

بتن با توجه به اینکه از چند ماده اولیه ساده تشکیل شده است ولی قدرت چسپاندگی بی نظیری دارد. چندین نوع بتن با مشخصات و اهداف متفاوت وجود دارد و یک نوع بتن می‌تواند دارای کلاس های مقاومت و قوام متفاوت باشد.

یک بتن 80 مگاپاسکال می‌تواند قوام بالایی داشته باشد، به عنوان مثال به لطف استفاده از مواد افزودنی دوام بتن فوق العاده بالا بوده و دوامی مانند فولاد دارد.

دومین عملکرد این ماده در ساخت، محافظت از سازه در برابر عوامل تهاجمی در محیط است. در مورد سیمان، عناصر سازه‌ای از ترکیب بتن و فولاد تشکیل می‌شوند، این دو ماده که در یکپارچگی عمل بسیار خوب عمل می‌کنند. اما برای تضمین وجود یک حادثه  بین بتن و آرماتور، باید  با دقت کار سازه انجام شود.

لازم است اطمینان حاصل کنید که تماس بین این دو ماده توسط یک لایه قلیایی تشکیل شده توسط خمیر سیمان محافظت می‌شود.

مزایا و معایب بتن

قیمت بتن معمولاً جزو یکی از پایه‌های ساخت و ساز عمرانی است. سیمان اصلی‌ترین ماده در ترکیب بتن بوده، به این معنی که هر چه نسبت آن در مخلوط بیشتر باشد، هزینه بتن نیز بیشتر می‌شود. در هنگام استفاده از بتن با نسبت بیشتر سیمان، ما به طور خودکار هزینه کار را افزایش خواهیم داد.

بنابراین، مهم است که نیازهای واقعی کار را در نظر بگیریم و سوء استفاده نکنید تا هزینه کمتری را برای سازه مصرف کنید. یکی از مزایای اصلی بتن وجود ماسه با کیفیت است اگر در ماسه شما ضایعات وجود داشته باشد مدت زمان بیشتری را باید برای خشک شدن سازه صبر کنید.

اکنون مزایای بتن را به صورت موردی ذکر خواهیم کرد تا بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.

 • قیمت مقرون به صرفه
 • دوام فوق العاده بالا
 • کاربردهای متنوع
 • استفاده راحت
سیمان از اصلی ترین اجزای بتن

مزایا و معایب سازه‌های بتنی‌

جیره بندی ورودی یکی دیگر از مزایای اصلی بتن آماده است. هنگام استفاده دقت  کنید دوز مصرفی برای جلوگیری از هدر رفتن مواد خام شود. بر خلاف این سناریو، بتن تبدیل شده در محل  برای کنترل تکنولوژیک برخوردار نیست که علاوه بر احتمال به خطر انداختن ایمنی پروژه‌های در حال ساخت، منجر به هدر رفتن آن می‌شود.

خرید بتن نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد، بنابراین خوب است همیشه توجه داشته باشید که هیچ ضرر مالی یا مشکل فنی در کار شما وجود نداشته باشد. سعی کنید با چندین تامین کننده بودجه به کار ساخت و ساز ادامه دهید و کسانی که به کیفیت مواد اهمیت می دهند و خدمات خوبی دارند اولویت همکاری با آن‌ها است. زمانی که بتن در فرم کامل خود قرار گرفته دیگر نمی‌توانید فرم آن را تغییر ‌دهید.

 سعی کنید تا زمانی که این کار خشک نشده تمام‌ ایده‌های خود را روی سازه پیاده کنید. البته  در مورد قطعات پیش ساخته مشکلی نیست کار کردن با قطعات پیش ساخته بتنی بسیار کار آسانی است. به عنوان مثال اگر آب پیش از حد استفاده کنید، منافذ روی ساز شما ایجاد می شود.

گاهی اوقات هوای بسیار گرم ‌می تواند مشکل ساز باشد. گرما تضمین می‌کند بتن خیلی سریع خشک شود. متاسفانه گاهی اوقات فرایند خشک شدن خیلی سریع اتفاق می‌افتد.

در اینجا خطر ایجاد ترک روی سازه‌های بتنی ایجاد می‌شود. شما باید قبلا تجربه کار در آب و هوایی که سازه بتنی وجود دارد را داشته باشید یا از افراد آن منطقه برای شرایط آب هوایی کمک بگیرید.

مزایا و معایب سازه های بتنی‌

انواع بتن

تکامل تکنولوژی در ساخت بتن به گونه‌ای بود که امروزه ده‌ها نوع بتن در بازار موجود است که هر کدام دارای ویژگی‌ها و عملکردهای خاصی هستند، از بتن با دبی بالا  برای متراکم شدن و پمپاژ شدن استفاده خواهد شد. همچنین بتن سبک و سنگین وجود دارد. در واقع که اکثر مردم نمی‌دانند این مواد چیست.

 ایده‌ ای که مردم در مورد بتن دارند چیزی است که ما آن را «بتن ساده» یا «بتن معمولی» می دانیم. بتن معمولی یا ساده ماده ای است که از مخلوط ساده سیمان، سنگ دانه ها و آب تشکیل می شود، بدون هیچ گونه افزودنی، این ماده را می‌توان به راحتی در محل ساخت و ساز تولید کرد و یا به صورت بتن خریداری کرد. 

بتن ساده دارای مقاومت مشخصه ای بین 15 مگاپاسکال تا 40 مگاپاسکال است و قوام یا اسلامپ آن بین 4 سانتی متر تا 7 سانتی متر متغیر است.

کاربرد بتن

ما می‌توانیم انواع مختلفی از بتن خاص را برای پروژه‌‌های مختلف به کار به گیریم. دانستن تفاوت‌های آن‌ها هنگام استفاده از یک‌دیگر در یک کار بسیار مهم است، از نظر ویژگی‌هایی مانند مقاومت، پرداخت، دوام، گیرش، مکان‌‌هایی که بتن ریخته می‌‌شود. در زمان مشخصی به حداکثر مقاومت خود می‌رسد، برخی از این موارد را در زیر شرح اشار می‌کنیم.

 • بتن خالص عموماً برای ساخت پیاده روها و پیاده روهای کوچک با ترافیک کم استفاده می‌شود. این نوع بتن اساساً از سیمان مصارف عمومی استفاده می شود که مقاومت این بتن را برآورده می‌کند.
 • بتن مسلح این نوع بتن سازه ای بوده و دارای زره ​​های تقویت کننده (فولاد) برای به دست آوردن مقاومت بیشتر در ساختمان‌ها مانند: ستون‌ها، تیرها و دال‌ها می‌باشد. بتن ساده و سیکلوپی به خوبی با نیروهای فشاری مطابقت دارد، اما در برابر نیروهای کششی، خمشی، برشی و غیره رفتار خوبی ندارد. بتن مسلح با انواع مختلف نیروها به خوبی رفتار می‌کند، اما طراحی سازه فولادی باید توسط یک مهندس حرفه‌ایی  محاسبه با دقت انجام شود.
 • بتن هیدرولیک، این بتن ضد آب است و حتی در شرایط بسیار آفتابی نیز آب را جذب نمی‌کند. بتن معمولی به مرور زمان آب را جذب می کند و می شکند یا ترک می‌خورد اما این نوع بتن در برابر عناصر مقاوم تر است. از این نوع بتن در سدها، مخازن و سازه های انتقال آب استفاده می شود.
 • بتن آماده، در کارخانه تولید می شود که می توان آن را در کارخانه یا کامیون های میکسر مخلوط کرد و سپس به محل کار انتقال داد. با توجه به نیازهای خاص هر کار، بتن آماده بسیار متنوع است مقاومت بالا، مقاومت تسریع، نفوذ پذیری کم، گیرش سریع، سبک وزن و غیره.
 • بتن پیش ساخته، برای عناصر ساده یا بتن مسلح، ساخته شده در مکانی غیر از موقعیت نهایی آنها در سازه استفاده می شود. این بتن پیش ساخته معمولاً در روکش‌ها، صفحات دال، اشیایی مانند جداکننده های ترافیکی یا صندلی برای مکان های عمومی استفاده می شود.
 • بتن پلیمری، نوعی بتن مخلوط سخت شده ای از سنگدانه های خشک مختلف و یک رزین مصنوعی است که به عنوان ماده اتصال دهنده استفاده می شود (سیمان استفاده نمی شود). به این ترتیب تشکیل شده است، یک ماتریس سه بعدی تقویت شده با فایبرگلاس را تشکیل می دهد که وقتی کاتالیز می شود. به سرعت یک ترکیب جامد با مقاومت بسیار بالا در برابر فشار به دست می آید. مزایای اصلی آن عبارتند از مقاومت بیشتر در برابر بتن هیدرولیک، بسیار سبک تر از بتن سنتی، ضد آب و عایق الکتریکی.
 • بتن خلاء، بتن ریخته شده در قالبی مجهز به حصیر خلاء به منظور حذف آب یا عناصر غیر ضروری برای قرار دادن بتن. در این قالب گیری بتن به مقاومت 28 روزه می‌رسد و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند. 
کاربرد بتن

کاربرد بتن در ساختمان

بتن ارزش بسیار پایدار و مقاومی را از طریق سطوح جذاب ، ساختارهای جامد و دیگر مزایای عملکردی قابل توجه مانند. عایق صدا حفاظت در برابر آتش یا جرم حرارتی ارائه می‌دهد. کسی که با بتن می‌سازد، در تمام چرخه عمر خود به یک فناوری اثبات شده و تثبیت شده تکیه خواهد کرد. 

 • دوام، انعطاف اپراتوری که کار ساخت بتن را برعهده دارد باید ملاتی، محکم و بادوام بسازد، زیرا مصالح ساختمانی از مقاومت بالایی برخوردار است. از آنجایی که بتن در طول زمان به سختی تغییر می‌‌کند و در واقع مقاومت آن افزایش می‌‌یابد، به معنای هزینه‌های پایین‌‌تر مصرف می‌شود.
 • اثربخشی حرارتی، بتن به دلیل انبوهی که دارد به عنوان یک انباشتهکنندهحرارت عمل می کند.  ساختوسازدارای یک اثر متعادل کننده دما در زمستان و تابستان است و بنابراین آبوهوای ثابت اتاق را با یک عامل احساسخوب تضمین خواهد کرد.
 • عایق صدا، بتن به دلیل وزن مواد، به طور موثری در برابر صدا محافظت می کند. برای  سرصدا در جاده های شلوغ، خطوط راه آهن یا در مسیرهای نزدیک ارائه می دهد و بتن را به عنوان یک مصالح ساختمانی انتخاب ایده آل می کند.
 • ضد آب، یکسازه ضد آب با بتن ایجاد می شود. در مورد طراحی “مخزن سفید” نفوذ ناپذیری در برابر آب با استفاده از اقدامات اثبات شده فنی به دست می‌آید. این کاربرد عمدتاً در ساخت فونداسیون‌ها و زیرزمین ها یافت می شود.  
 • مقاومت در برابر آتش، بتن نمی‌سوزد و ذوب نمی شود. افزایش دما در هنگام آتش سوزی در اجزای ساخته شده از بتن به طور قابل توجهی کمتر اززمانیاست که از سایر مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. علاوه بر این، سازه های بتنی را می‌توان به راحتی و با هزینه کم در صورت بروز آتش سوزی بازسازی کرد.
 • معماری فردی، تقریباً هر فرم و عملکرد پیچیده معماری با بتن قابل ساخت است. به این ترتیب هنگام ساخت با بتن می توان به سبک خود پی برد و نقشه خود را روی اجرا پیاده کرد.
 • مواد اولیه طبیعی، محصولات اولیه برای ساخت بتن آب ، ماسه،  شن و سیمان هستند. همه این مواد بر اساس مواد خام کاملا طبیعی هستند. که با ترکیب هم یک ماده شیمایی ایجاد می شود به نام بتن
 • قابلیت بازیافت، بتن را می‌توان به طور کامل بازیافت کرد. اجزای بتنی را می‌توان خرد کرد تا به عنوان سنگدانه یا به عنوان ماده در ساخت و ساز جاده استفاده شود. مصرف انرژی برای تولید بتن بسیار کم است، زیرا منابع مورد استفاده عمدتاً از محیط منطقه می‌آید. علاوه بر این، با توجه به اثربخشی حرارتی بتن، می‌توان در طول عمر بتن مفید باشد و  انرژی به صورت هزینه‌های گرمایش و سرمایش را صرفه جویی کرد.
 • پایداری، اکولوژی از طریق استفاده دقیق برای منابع و کاهش انتشار CO2  و استفاده از مواد بازیافتی در صنعت بتن کمک قابل توجهی به پایداری مطلوب می کند.
کاربرد بتن در ساختمان

سخن پایانی

در این مقاله از مجله سپهر بتن یزد توضیح داده شد که بتن ترکیبی از سیمان و ماسه و شن  است که این ترکیب را در دستگاهی به نام ویبره مخلوط می‌کنند. مقاومت و استحکام آن اینگونه افزایش می‌یابد. خانه‌ای که بتن ریزی شود در برابر سیل و طوفان مقاومت بالایی دارد.

بتن‌ها انواع مختلفی دارد که هر کدام را می‌توان برای امور خاصی استفاده کرد. انواع بتن را می‌توانید با قیمت بسیار مقرون به صرفه از مراکز اصلی فروش تهیه کنید.

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم ثبت سفارش بتن آماده

جهت سفارش بتن آماده، لطفا اطلاعات مورد نظر در فرم زیر را وارد نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.